понеделник, 11 март 2019 г.

Състав и температура на подземните води

Химичен състав на подземните води


Подземните води съдържат минерални вещества (соли), газове и органични съставки.
Инфилтрационните води носят от атмосферата вещества като кислород, азот, въглена киселина. От почвата и скалите водите извличат сероводород, метан и други въглеводороди.
Циркулирайки в скалите, те разтварят някои скалообразуващи минерали и се обогатяват на лесно разтворими соли като хлориди и сулфати, а също на по-трудно разтворими вещества като силициев диоксид (SiO2), карбонати, оксиди на желязото.
Химичният състав на подземните води се променя в различните части на водоносния пласт.

Характерът и степента на минерализация зависят от климата.


При влажен климат подземните води са по-пресни, преобладава калциев карбонат - СаСО3, отчасти магнезиев карбонат - MgCO3.


В сухите области водите са минерализирани и съдържат още сулфати на натрия, калия и калция, а също и хлориди – главно натриев.


Много важна е така наречената реакция на водата (pH). Водата е неутрална при pH=7, кисела при pH<7 и основна (алкална) при pH>7. Определя се със специален индикатор, най-често лакмус.

Температура на подземните води


С увеличаване на дълбочината постепенно температурата нараства. Температурата влияе съществено на разтворените соли и газове.


Подземните води на дълбочина около 20 м имат постоянна температура, която отговаря приблизително на средногодишната в района.




За София тя е около 10°C. Надолу на всеки 33 м температурата се увеличава с около 1°C. Общо подземните води варират от много студени (под 5 °С) до много горещи (над 50 °С).




Подземните води проникват до повече от 2000 m дълбочина, където достигат нагорещени скали.



Издигане на магма и дълбоки разломи загряват подземните води и на малка дълбочина.



Гейзери възникват на много малко места в резултат на близостта на магма.


Система от пукнатини, порести пространства и кухини задържа водата, докато се нагрее.


Налягането се повишава при кипване, като на повърхността избликват струи гореща вода и пара.


През 1957 г. в Сапарева баня чрез сондаж е открит единственият гейзер в континентална Европа.



Той е много горещ (103,8°С) и често изригвал с пулсации през 20 секунди. Височината на водния стълб била 18 метра, като красив фонтан от вряла вода и горещи водни пари, извиращи от дълбочина 75 м.
Гейзерът в Сапарева баня, както и останалите горещи извори в България, е свързан с дълбоки разломи в земната кора.


След неуспешен ремонт гейзерът е превърнат в изкуствен фонтан, поддържан от помпен агрегат.



В наземните хидротермални фумаролни и гейзерни системи атмосферни и подземни води проникват в дълбочина и се затоплят, но също често съдържат различни части от метаморфни и магмени води или наситени разтвори от седиментни формации.







Дълбокоморските ходротермални комини са много подобни на подводен гейзер.


Морската вода прониква дълбоко в пукнатините на морското дъно и близо до магмата се прегрява.



Тогава се отправя към повърхността обратно през пукнатините, носейки със себе си минерали, извлечени от скалите.


След това прегрятата морска вода извира от отворите в земната кора и бързо се издига над по-студените, по-плътни води на дълбокия океан.


Тъй като горещата морска вода и студената морска вода се срещат, минералите от горещата вода се утаяват точно около отвора на комина в уникални геоложки образувания, наричани комини.


 “Черните пушачи” са комини, образувани от отлагания на железен сулфид, който е черен. 


 “Белите пушачи” изпускат течност, богата на барий, калций, силиций, въглероден диоксид.

Минерални води


Всички подземни води в някаква степен съдържат разтворени соли и газове. Понякога редки съставки им придават ценни свойства. Минерални води са само тези подземни води, които имат лечебни свойства. Когато температурата им е над 20°С, те се наричат термоминерални.




Под грунтовия басейн Софийската котловина, с част от ограждащите я планински склонове, представлява хидротермален басейн с отделни водоносни хоризонти. В тези хоризонти се съдържат значителни запаси от минерални води с различни физични свойства, химичен и газов състав в зависимост от геоложката структура, дълбочината и водовместващите скали.




На дълбочина над 200 м температурата на подземните води в Софийската котловина достига 20°С, поради което водите стават термоминерални.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Школата по геология и минералогия през 2019/2020 учебна година

Школата по геология и минералогия към Националниямузей"Земята и хората", София дава основи по обща геология и минералогия на вси...